5 Filarów Pewności Siebie


Pewność siebie to najseksowniejsza cecha jaką może posiadać mężczyzna. 

Niestety, pewność siebie nie lubi drogi na skróty. Aby się rozwinąć, potrzebuje sporej porcji wysiłku i przygotowania. 

Jeśli brakuje Ci pewności siebie, prawdopodobnie nie masz zbudowanych fundamentów. 

  • Nie zadbałeś o swoje ciało (zdrowie)
  • Nie zadbałeś o to, co masz w głowie (wiedza)
  • Nie zadbałeś o swoje finanse (pieniądze)
  • Nie zadbałeś o swoje otoczenie (eliminacja bullshitu)
  • Nie zadbałeś o dobre relacje z innymi ludźmi (szczęście)

Pewność siebie to rezultat Twoich działań. To rezultat Twojego życia, lub jak to się modnie mówi – lifestyle’u.

Mam na myśli trwałe uczucie pewności, a nie chwilowe, spowodowane jednorazowym sukcesem (lub wypiciem sporej ilości alkoholu).

Kluczem do zbudowania pewności siebie jest:

  • Przygotowanie 
  • Zainwestowany w to przygotowanie wysiłek

Im bardziej jesteś przygotowany, tym większa pewność siebie, w każdym aspekcie życia. 

Poniżej 5 filarów niezachwianej pewności siebie: 

Praca 

Jeśli jesteś w czymś dobry, Twój poziom serotoniny wzrasta, a wraz z nią pewność siebie. Jak zostać ekspertem? Dowiedz się wszystkiego o swoim stanowisku, branży, naucz się wszystkiego. Kiedy wiesz, że nic Cię nie zaskoczy, kiedy czujesz, że opanowałeś każdy aspekt swojej pracy – jesteś pewny siebie.

Zdrowie

Jeśli dbasz o swoje ciało, regularnie chodzisz na siłownię i widzisz efekty – przy okazji budujesz solidną pewność siebie. Zdrowy wygląd sprawia, że rośniesz nie tylko fizycznie, ale i mentalnie. Czujesz się atrakcyjny. Przyciągasz spojrzenia. To świetne uczucie. Zapisz się na siłownię lub inny sport, który poprawi Twoją sylwetkę.

Relacje 

Jeśli znasz siebie, jeśli potrafisz czytać ludzi, rozumiesz ich problemy/potrzeby oraz skąd się biorą takie a nie inne zachowania, jeśli empatia i perswazja nie jest Ci obca – kontrolujesz konwersację. Stworzyłeś kolejny filar pewności siebie, wynikający z umiejętności skutecznego komunikowania się z innymi ludźmi.

Finanse

Jeśli wydajesz mniej, niż zarabiasz, jeśli zbudowałeś poduszkę finansową, jeśli inwestujesz część pieniędzy w swoją przyszłość – pewność siebie masz jak w banku. Książka “Psychologia pieniędzy” nauczy Cię umiejętnie poruszać się w tym temacie. Jeśli nie masz czasu przeczytać jej od deski do deski, streszczenie znajdziesz w Booknotes. 

Wiedza

Jeśli nie przestałeś uczyć się w trakcie/lub po studiach, jeśli uczysz się z najlepszych źródeł, jesteś samoukiem i powtarzasz, utrwalasz zdobytą wiedzę – tym samym rozwijasz i utrwalasz pewność siebie.

Spójrz na mój blog. Spójrz na BK. To nie stało się w jedną noc. Buduję to od dłuższego czasu. 

Tak samo zdrowie. Na siłownię chodzę regularnie od paru miesięcy i dopiero teraz widzę efekty. 

Nie zapominam o bliskich i rodzinie. Mam super przyjaciół i pielęgnuję te relacje. 

W każdym miesiącu odkładam część pieniędzy na późniejsze inwestycje. Żyję jak spartanin. Oszczędzam dla samego oszczędzania i unikam długów. 

Nie przestaję się uczyć. Studiuję najlepsze książki. Uczę się nowych umiejętności. Never master, always student.

Czy jestem pewny siebie? Tak, jestem.

Czy ta pewność siebie krzyczy? Nie, bo nie widzi takiej potrzeby. 

Jest takie powiedzenie w Navy SEALs: “Prepare hard. Fight easy.”

Przygotowanie tworzy pewność siebie. To, co robisz codziennie, jest ważniejsze od tego, co robisz raz na jakiś czas.

Postaraj się być z każdym dniem lepszy o 1% w tym, co robisz. Stwórz system, strategię, która będzie Cię wzmacniać dzień po dniu. Podejmij decyzję, aby sobie pomóc. Wdrażaj ulepszenia. To pewna i spokojna droga do trwałej, niezachwianej pewności siebie. 

1. Dowiedz się kim jesteś
2. Nie przepraszaj za to, kim jesteś
3. Bądź lepszy w tym, kim jesteś

To nie takie trudne. Na blogu znajdziesz wiele wpisów, które pomogą Ci dowiedzieć się kim jesteś i znaleźć właściwą drogę. Potraktuj te wpisy jak narzędzia do pracy nad własną pewnością siebie. 

Życie jest krótkie i nie masz czasu, aby do wszystkiego dochodzić sam. Korzystaj z mądrości innych. Studiuj najlepszych w swoich dziedzinach. Czytaj ponadczasowe książki. Wiedza to połowa zwycięstwa. 

„Czyni Cię to człowiekiem pewnym siebie i spokojnym, zwiększającym czujność tylko, gdy to konieczne. Jako, że Twoja pozycja jest bezpieczna, przyszłość jawi się w jasnych kolorach. Warto zatem myśleć długoterminowo i planować na lepsze jutro. Nie musisz impulsywnie chwytać się wszystkiego, co przypadkiem wpadnie Ci w garść, bo spodziewasz się, słusznie zresztą, że owoce tego świata będą dla Ciebie stale dostępne. Możesz odroczyć gratyfikację, bo nie obawiasz się jej utraty.”

– Jordan Peterson

Praca, zdrowie, relacje, finanse i wiedza – to są fundamenty. Zadbaj o nie. Wszystkie potężne konstrukcje mają solidne podstawy. 

Rozwijając się, bierz pod uwagę potrzeby innych ludzi. Pamiętaj, że ludzie nie chcą najlepszej wersji Ciebie. Chcą jedynie wersji, która najlepiej im służy. 

Angażuj się w myślenie jak ulepszyć nie tylko swój świat, ale nasz świat w ogóle. Podążaj za tym, co wartościowe, a nie tylko za tym, co wygodne. Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie. Nie ograniczaj się. Przekuj swoją energię w postęp.

Pewność siebie budujesz na swoich zwycięstwach. Prywatnych i publicznych. Zwracaj uwagę na swoją postawę. Mów to, co myślisz. Traktuj swoje marzenia tak, jakbyś miał do nich prawo. Odważ się być groźny, bo świat bywa okrutny i musisz zawalczyć w nim o swoje. 

Jeśli zrozumiesz, do czego jesteś zdolny, jeśli sam zaczniesz traktować siebie jako źródło niebezpieczeństwa, Twój strach zmaleje. Stając się “drapieżcą”, wykształcasz większy szacunek do samego siebie kiedy wiesz, że także potrafisz być okrutny (jeśli to konieczne). 

Jeśli będziesz prezentował się jak pokonany, to ludzie tak Cię będą odbierać. Jeśli zaczniesz pilnować swojej postawy, ramy – stopniowo zmieni się również ich stosunek do Ciebie. 

Nic, co jest coś warte, nie przychodzi łatwo. Pewność siebie również. Ale warto nad nią pracować. 

Natomiast życie na własnych warunkach tzw. niezależność finansowa, to przede wszystkim sposób myślenia i wolność, a co za tym idzie pewność siebie, jakiej mało kto doświadcza. Zastanów się, bardzo niewielki odsetek ludzi tworzy i produkuje bardzo dużą część wszystkiego. 

Aby być wolnym człowiekiem, panem swojego losu, musisz tworzyć. Nie ma innej drogi. Musisz budować. Stać się twórcą, producentem. Kimś w rodzaju “ogrodnika”. Zasiać aktywa, doglądać ich, a później zbierać plony. 

Znaleźć swoją misję i wizję, którą będziesz uparcie wypełniał. Wybrać dziedzinę, która pokrywa się z Twoją unikalną kombinacją mocnych i słabych stron.

Nie będziesz we wszystkim najlepszy. Nie będziesz ciągle odnosił zwycięstw. I tak powinno być. Jeśli ciągle wygrywasz, to jedynie oznacza, że nie zajmujesz się niczym nowym czy trudnym. 

Tak naprawdę rozwój to najwyższa forma wygrywania. 

Czy będziesz wtedy pewny siebie?

Będziesz czuł, jakby ta pewność istniała od zawsze.

Dziękuję za Twoją uwagę.

Cyprian

Scroll to Top